کنترل پنل Cpanel
به طور کلی، Cpanel منحصرا بر روی سیستم های لینوکسی قابل اجرا می باشد و به طور رسمی از ۳ ورژن لینوکس CenOS، CloudLinux و RedHat پشتیبانی می کند. با وجود این محدودیت این کنترل پنل بسیار استفاده می شود زیرا استفاده از لینوکس در بازار سرور ها بسیار رایج شده است.

بنابر این اگر تجربه ی خود را به سمت ویندوز سرور متمایل کنید، Cpanel کنترل پنل مناسبی برای رفع نیاز های شما نمی باشد مگر اینکه بخواهید تجربه ی بیشتری با محیط این کنترل پنل کسب کنید. چندین سال قبل Cpanel محصولی را منتشر کرد که در مرحله ی توسعه Enkompass نامیده شد که به معنی تفسیر یک ویندوز از Cpanel بود. متاسفانه این محصول هرگز مورد توجه لازم قرار نگرفت تا به صورت موفق و به عنوان یک ارائه ی رایگان تولید شود. بنابر این تولید آن متوقف گردید و دیگر بروز رسانی نشد. در نهایت این محصول به مرحله ی پایانی عمر خود در اوایل سال ۲۰۱۴ رسید.

کنترل پنل Plesk
برخلاف Cpanel ، Plesk پشتیبانی بیشتری از تنوع بیشتر سیستم عامل ها ارائه می دهد. علاوه بر سه ورژن لینوکس، که توسط Cpanel پشتیبانی می شود ، Plesk می تواند بر روی Ubunto، Debian و OpenSuse نیز اجرا گردد. اما جاییکه این کنترل پنل را در رقابت به جلو می برد ، در پشتیبانی Plesk از ویندوز می باشد. هم اکنون Plesk از Windows Server 2002 R2 را پشتیبانی می کند. علاوه بر این ها Plesk تنها کنترل پنلی می باشد که پشتیبانی از ویندوز را ارائه می دهد. به این معنی که انتخاب این پلتفرم از میان ۳ کنترل پنل نامبرده مطلوب می باشد.

کنترل پنل DirectAdmin
مثل Cpanel، DirectAdmin نیز فقط بر روی سیستم های لینوکسی و به طور ویژه فقط ورژن های RedHat، CentOs، FreeBSD و Debian اجرا می شود. بدین معنی که با داشتن یک سرور لینوکسی برای شما طیف وسیعی از گزینه ها در کنترل پنل میزبانی فراهم خواهد بود. با توجه به عدم پشتیبانی بیشتر محصولات از محیط ویندوز، انتخاب شما به شدت محدود می گردد اگر سیستم مورد نیاز شما همان ویندوز باشد.